Palánta nevelés
A palántanevelés rejtelmei
A palántanevelés rejtelmeinek a kutatása lassan időszerűvé válik, hiszen mindenki tudja, hogy egy a palántázással foglalkozó kertészkedőnek már a februári hónap is meglehetősen zsúfolt lesz. Ha pedig nemcsak saját célra, hanem eladásra is szeretne termelni, akkor az egészséges és erős palánták kifejlődésének alapfeltétele az optimális időzítés.
A palántanevelés eszközei
A palántanevelés során egyrészt kellően elkészíthetjük a növényeket a későbbiekre, amivel időt nyerhetünk, így kiültetéskor már jól kondicionált, egészséges állományunk lesz, amely jobban tud ellenállni a kártevőknek és a betegségeknek. A helyre vetett növényeknél ugyanis a talajból támadó kártevők több kárt tudnak okozni, az egyre aktívabbá váló drótférgek, pattanóbogár-lárvák támadásba lendülnek.
A palántanevelésnek megvannak a maga eszközei, amit webáruházunkban is beszerezhet. Ilyen például a szaporítótálca tetővel, ami egy ablakpárkányon is könnyen elfér a hobbikertészek legnagyobb örömére.
Palántanevelés szaporítótálcával
A szaporítótálca használata nagyon egyszerű. Töltsük meg a tálcán lévő 36 db 4x4 cm-es helyet magvetőfölddel, óvatosan rázogassuk meg, hogy a föld kitöltse az edényt, nyomkodjuk meg a tetejét. Ezután kis pálcikával alakítsunk ki mélyedéseket a föld felszínén, majd fajtól függően ezekbe helyezzünk 1-2 szem magot.
A vetőmagok széles választékában Ön is rátalálhat kedvenceire - nálunk zöldség-, gyümölcs-, virág-, fűszer- és gyógynövényvetőmagok várják. Ha a választott növényünk a fényre csírázik, akkor elegendő a magvakat óvatosan belenyomni a föld felszínébe, de nem kell letakarni. A biztonság kedvéért használjunk kis jelölő táblákat az egyes fajták megjelölésére, hogy később is tudjuk, mit hova vetettünk.
A készlet alján található szivatótálcát töltsük fel vízzel, majd ebbe helyezzük bele a lyukacsos aljú szaporítóládát. Figyeljünk rá, hogy a nevelőközeg mindig elegendő vizet tudjon felvenni a csírázáshoz.
Hova helyezzük a palántanevelő készletet?
A palántanevelő tálcáknak a déli fekvésű, meleg, világos, de nem túl napos hely a legmegfelelőbb. A csírázáshoz a magvak kissé magasabb hőmérsékletet igényelnek, az első napokban érdemes a tálca tetejét lefedni átlátszó fóliával vagy üveglappal, ezt azonban a növények kibújása után vegyünk le.
A későbbiekben nagyon figyeljünk arra, hogy a fejlődő palánták nehogy kiszáradjanak. Kerülni kell a túlöntözést is, emiatt a felesleges vizet távolítsuk el a tálcáról. Fontos, hogy a kiültetés előtt eddzük a palántákat: azaz helyezzük el őket pár napra jóval hűvösebb, de fagymentes helyre, valamint csökkentsük jelentősen az öntözővíz mennyiségét.
Többféle növénykultúra, többféle igény
Ha csak egyféle növényt szeretnénk palántázni, egyszerűbb lesz a dolgunk, amennyiben többféle kultúrát akarunk, már bonyolultabb lesz a feladat. A különböző növényeknek ugyanis más-más igényei lesznek.
A magvak fejlődéshez speciális termesztőközeg szükséges, ami mindig szennyeződésmentes legyen, nehogy talajlakó kártevőket vigyünk be a palánták közé. A palántaföld akkor ideális, ha a pH értéke 6-7 közé esik – az 5 alatti, és 8 fölötti pH esetében nem lesz normális a fejlődés. A termesztőládákat se felejtsük el fertőtleníteni mielőtt a föld belekerülne.
A legfontosabb tényezők: a hőmérséklet és a fény
Palántanevelésnél sem a túl alacsony, sem a túl magas hőmérséklet nem szerencsés. Bár a különböző növények hőigénye eltérő, de általánosságban elmondható, hogy csírázás idején a magasabb, míg a kelés után az alacsonyabb hőmérsékletet szeretik.
További kérdései lennének a palántaneveléssel kapcsolatban? Akkor vegye fel velünk a kapcsolatot!