Kérdés esetén keressen minket bizalommal:
+36308487637
Téli arany parmen alma
Termőképesség: korán termőre fordul, gazdagon terem, de alternanciára hajlamos, amit metszéssel, magasabb hozamú évben termésritkítással mérsékelhetünk. Részben öntermékeny, de a rendszeres és bő terméshozás érdekében jobb, ha ültetünk a közelébe porzópárt, melytől igen jól termékenyül. Más fajták számára jó pollenadó.
Porzópárja:
Jonathan
Termés: augusztus végétől körülbelül egy hónapig szüretelhető, de érdemes szeptember második feléig várni vele. Gyümölcse középnagy, kissé megnyúlt, tompa kúp alakú, tetszetős. Héja vékony, száraz, kissé érdes tapintású, tompán fénylő, gyengén viaszos. Éretten az alapszíne aranysárga-narancsos színű, melyet nagyobb bemosódásokkal és csíkokkal borít a piros fedőszín. Jellemzően piros pettyekkel, rozsdafoltokkal tarkított. Húsa sárgásfehér, félkemény, tömött, ropogós, lédús, kellemesen édes-savas, fűszeres ízű, jellegzetes, erős illattal és zamattal.
Felhasználható friss fogyasztásra, konyhai feldolgozásra és tárolásra is.
Talaj: nem válogat a talajtípusok között, a kötött és a homoktalajon egyaránt megél, a savanyú és meszes talajokon is jól fejlődik, amennyiben a jó víz- és levegőgazdálkodás, valamint a tápanyag utánpótlás biztosított.
Fény- és hőigény: napfényigényes, kerüljük az árnyékba való telepítését. Hőigénye közepes, inkább a hűvös, párás viszonyokat kedveli. Nagymértékben tűri a szélsőséges éghajlati változásokat. Hosszantartó -15 °C alatti hőmérséklet a fiatal hajtásokban, a kései fagyok pedig a virágokban és a gyümölcskezdeményekben tehetnek kárt.
Víz: nagy. Hosszú, aszályos időszakokban szükséges a vízutánpótlás.
Habitus: fája fiatalon erőteljes, majd közepes növekedési erélyű. Koronája mereven felfelé törő, ritka elágazású, gúla alakú, később szétterülővé válik. Vesszője sötétbarna, molyhos, apró rügyei sűrűn helyezkednek el rajta. Terméseit a rövid termőrészeken fejleszti.
Gondozás: fontos az ültetési hely jó megválasztása, ami lehetőleg hideg szelektől védett legyen. Telepítés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot.
A legtöbb gyümölcsfához hasonlóan 1-3 éves korban alakító metszést végezzünk, ezt követően a metszési munkája a tavaszi fenntartó metszésből áll, mely a ritkítást és a fiatalítást foglalja magába. A korona, az ágak megfelelő, kellően szellős kialakítása fontos eleme a betegségekkel és kártevőkkel szembeni védekezésnek.
A metszés után a nagyobb metszési felületeket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
Téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
Ültetés: Fagymentes időszakban. A szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, illetve október-novemberben, a konténeres egész évben ültethető.
Betegségek és kártevők: almalisztharmat, varasodás, monília, gyökérzetet, fás részt fogyasztó rovarok (cserebogár pajor, kéregmoly), lombot fogyasztó rovarok (levélbarkó, sodrómoly, gyapjaslepke).
Kifejlett magasság: 4-5 mSor- és tőtávolság: 6-5 mTermésérés: augusztus vége - szeptember végeFény- és hőigény: nagy és közepesVízigény: nagy
Szabadgyökerű változatban elérhető!