Mandula
A mandulafa a kert egyik legkorábban virágzó éke, amely rózsaszín virágaival már február végén, március elején hírnöke a tavasznak. Ez a mediterrán szépség nem csak dekoratív megjelenésével, de értékes terméseivel is gazdagítja kertünket.
A mandula (Prunus dulcis) termesztése igazi kaland a kertben, hiszen ez a mediterrán származású, mégis meglepően télálló gyümölcsfa egyedülálló karaktert ad környezetének. Legnagyobb előnye, hogy kora tavaszi virágzásával elsőként színesíti meg a kertet, majd ősszel értékes, egészséges olajos magjaival ajándékoz meg bennünket.
A mandulafajták között megtaláljuk a klasszikus keserű- és édesmagvú változatokat, valamint a modern, öntermékeny és késői virágzású fajtákat is. Az öntermékeny fajták különösen értékesek kis kertekbe, hiszen egyetlen fa is képes termést hozni. A késői virágzású fajták pedig nagyobb biztonsággal termeszthetők, mivel kevésbé veszélyeztetik őket a kora tavaszi fagyok.
A mandulafa nem csak hasznos, de rendkívül dekoratív díszfa is egyben. Kora tavaszi virágzása igazi látványosság, amikor rózsaszín virágai szinte felhőbe borítják a kertet, még a levelek megjelenése előtt. Nyáron elegáns, ezüstös-zöld lombozata különleges hangulatot teremt, ősszel pedig a felnyíló terméshéjból előbukkanó mandulák nyújtanak érdekes látványt. A fa igénytelen, jól tűri a szárazságot és a meszes talajokat, viszont fontos számára a napos, védett fekvés. Termése nem csak csemegeként értékes, de a cukrászat és a természetes kozmetikumok egyik alapanyaga is. A saját termesztésű mandula különösen aromás, és mivel növényvédelmet alig igényel, biztosan vegyszermentesen élvezhetjük páratlan ízét és tápértékét.