Gyöngyvessző fajták
A gyöngyvessző fajták (Spiraea) dús virágzású, elegáns megjelenésű lombhullató cserjék, amelyek tavasszal vagy nyáron bőségesen hoznak apró, tömött virágzatokat. Igénytelen, gyorsan fejlődő és könnyen gondozható növények, amelyek sövényként, cserjecsoportok részeként vagy akár szoliterként is kiválóan mutatnak. Hosszan tartó virágzásuk, színes lombjuk és ellenállóságuk miatt a kert egyik legkedveltebb díszcserjéje.
A gyöngyvessző (Spiraea) az egyik legnépszerűbb lombhullató díszcserje, amely gazdag virágzásával és könnyű kezelhetőségével gyorsan belopja magát a kerttulajdonosok szívébe. Két fő csoportba sorolhatók: a tavasszal virágzó fajták és a nyáron virágzó típusok. A tavaszi fajták, mint a kerti gyöngyvessző (Spiraea vanhouttei) vagy a közönséges gyöngyvessző (Spiraea x arguta), hosszú, ívesen lehajló ágaikat tömött, hófehér virágpompával borítják be. A nyáron virágzó változatok, például a japán gyöngyvessző (Spiraea japonica) vagy a rózsaszín virágú Spiraea bumalda fajták, élénk rózsaszín, lila vagy fehér virágokkal díszítenek és hosszabb ideig tartó virágzással örvendeztetnek meg.
A gyöngyvesszők kompakt, 50 cm-től akár 2 méter magasra növő, sűrű ágrendszerű cserjék, amelyek sövényként vagy csoportosan ültetve egyaránt jól mutatnak. Egyes típusok szoliterként is különösen szépen érvényesülnek, mivel gömbölyded vagy ívesen lehajló ágaik természetes, légies hatást keltenek. Lombozatuk az év folyamán színváltáson megy keresztül, tavasszal élénkzöld, ősszel pedig sárgás, narancsos vagy vöröses árnyalatokban pompázik, így egész évben látványos dísze a kertnek.
A gyöngyvessző rendkívül ellenálló, kevés gondozást igényel és szinte bármilyen talajban megél. Jól tűri a városi klímát, a szárazságot és a keményebb teleket is, így kiváló választás azoknak, akik könnyen nevelhető, de mutatós dísznövényt keresnek. Napos vagy félárnyékos helyen fejlődik a legszebben, és a virágzás után érdemes visszametszeni, hogy megőrizze rendezett formáját és serkentsük a következő évi virágzást.