Kérdés esetén keressen minket bizalommal:
+36308487637
Ceglédi óriás kajszibarack
Termőképesség: korán termőre fordul, kiegyensúlyozottan és bőven terem, virágrügyei a tél végi-kora tavaszi fagyokkal szemben a ’Magyar Kajsziénál’ ellenállóbbak. Önmeddő.
Porzópárjai:
Ceglédi bíborkajszi
Magyar kajszi
Termés: július elején-közepén érik, nagy vagy nagyon nagy, megnyúlt, oldalról kissé lapított, tojásdad alakú. Héja világos narancssárga, a napos oldalon élénk kárminpirossal mosott, sötétvörössel márványozott és pontozott. Húsa, narancssárga, közepes szilárdságú, rostos, lédús, olvadó, kellemesen édes-savas, jellegzetes aromájú. Éréskor gyorsan puhul. Magvaváló, magbele édes. Megfelelő érettségben szedve jól szállítható.
Friss fogyasztásra, konyhai felhasználásra egyaránt kiválóan alkalmas.
Talaj: a talaj szerkezetére kényes, gyökérzete sok levegőt kíván, a mélyrétegű, laza, jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, könnyen felmelegedő, enyhén meszes vagy semleges kémhatású talaj ideális a számára.
Fény- és hőigény: napos, meleg, szélvédett helyet kíván. A téli jelentős hőmérsékletingadozások a vesszőkön és az ágakon idézhetnek elő fagyást. Mivel a mélynyugalmi állapota korábban befejeződik, enyhe januári idő esetén hamar beindul a nedvkeringés, a rügyek duzzadni kezdenek, ezért a késői fagyok a virág kezdeményeket károsíthatják.
Víz: közepes. A szárazságot viszonylag jól tűri. A termésérés előtti vízhiány a gyümölcs elaprózódását, hullását okozhatja, az őszi pedig a termőrügyek kifejlődését befolyásolja negatívan, ezért a fiatal fákat hetente 2-3 alkalommal, míg az idősebbeket hetente egy alkalommal bőségesen öntözzük.
Habitus: fája középerős növekedési erélyű, ágai felállók, merevek, sudaras koronája fordított kúp alakú, közepesen sűrű. Vázakoronája széles, nyomott gömbkorona, vesszői pirosas barnák, sűrűn paraszemölcsösek. A ’Magyar kajszinál’ valamivel kisebb koronát nevel.
Gondozás: ültetésnél vegyük figyelembe, hogy fény- és melegigényes, ezért ne ültessük olyan helyre, ahol más fákkal leárnyékolnák egymást és ahol erős szélmozgásnak kitett. Ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot.
Fiatal korában igen fontos a gondos alakító metszés, míg a későbbiekben a termőrészek nevelésére való ösztönzés. Piros bimbós állapotban vagy termés betakarítás után végezzük metszését. A vázág végén hagyjuk meg a termővesszőket- és gallyakat, azok konkurenseit távolítsuk el. A korona felső részét erőteljesebben formázhatjuk, itt a leggyorsabb a megújulás. Metszés után a nagyobb metszési felületeket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
Ültetés: Fagymentes időszakban. A szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, illetve október-novemberben, a konténeres egész évben ültethető.
Betegségek és kártevők: sztigminás levéllyukacsosodás, PPV, fitoplazma okozta tőhiány
Sharka vírusra kevésbé fogékony kajszifajta.
Kifejlett magasság: 5-6 mSor- és tőtávolság: 6-6 mTermésérés: július eleje-közepeFény- és hőigény: nagyVízigény: közepes
Szabadgyökerű változatban elérhető!